UNSW School of Mechanical and Manufacturing Engineering offers a range of undergraduate and postgraduate scholarships to current and future students. Scholarships are awarded in recognition of exceptional academic achievement, personal circumstances or financial need.

With more than 2,000 scholarships awarded annually across the university, we’re proud to support our talented and diverse student community.

Awards and Prizes

Through the generosity of our community of supporters, we’re able to offer awards and prizes to celebrate our best and brightest students. Across each undergraduate year and degree specialisation, prizes for excellence are awarded to undergraduate UNSW School of Mechanical and Manufacturing Engineering students. Browse our past winners:

Year 1 Prizes 

  • Deepan Kumar - the 2018 C. Madhusudana Prize for the best academic performance of a 1st year student.  

Year 2 Prizes 

  • Lucia Chen – the 2018 Professor Eddie Leonardi Prize for the best performance in all undergraduate courses taken in Years 1 and 2 in the Bachelor of Engineering degree. 
  • Peter Minh Thien Dang - the John Harrison Prize for the best performance in the course, Engineering Mechanics 2 

Year 3 Prizes 

  • Isabella Yan – the 2018 Royal Institution of Naval Architects (NSW Section) Prize for the best academic performance by a student in Year 3 of the Bachelor of Engineering degree in Naval Architecture 

Year 4 Prizes 

  • Timothy Rowan Davis - the Australian Acoustical Society (NSW Division) Prize for the undergraduate student who obtained the highest mark in the Fundamentals of Acoustics and Noise course. 
  • Edward James Hawkins – the David Carment Memorial Prize and Medal for the best overall performance in the final year of the Bachelor of Engineering degree in Naval Architecture 
  • Samim Ozyurteri – the Douglas Archer Prize in Aerospace Engineering for the best student graduating with First class Honours in the Bachelor of Engineering degree in Aerospace Engineering 
  • Shawn Roshan Manuel - the R A A Bryant Prize for the best student graduating with First Class Honours in the Bachelor of Engineering degree in Mechanical Engineering 
  • Leanne Huynh - the R E Jeffries Memorial Prize for the best overall performance in the final year of the Bachelor of Engineering degree in Mechanical and Manufacturing Engineering 
  • Isabella Yan - the Royal Institution of Naval Architects (Australian Division) Prize and Medal for the best ship design by a student in the final year of the Bachelor of Engineering degree in Naval Architecture 
  • Linda Wong - the 2018 RS Components Prize for Engineering Excellence for the best performance in the final year of the Mechatronic Engineering program 

The 2018 Warwick Slade Royal Aeronautical Society Prize 

Winners of the top team performance in Aerospace Design Project A and B by students in the Bachelor of Engineering in Aerospace Engineering program 

  • Melissa Bong 
  • James Gibson 
  • Jackson Happ 
  • Noppawan Ngoendee 
  • Benedicttus Rusly 
  • Naresh Sabapathy 
  • Shayaan Sukhla 
  • Ian Mui – top student in the team and winner of the Royal Aeronautical Society Medal 

Year 1 Prizes 

  • Lucia Chen - the 2017 C. Madhusudana Prize for the best academic performance of a 1st year student.  

Year 2 Prizes 

  • Briscoe John Kerferd – the 2017 Professor Eddie Leonardi Prize for the best performance in all undergraduate courses taken in Years 1 and 2 in the Bachelor of Engineering degree. 
  • Isabella Yan – the 2017 Royal Institution of Naval Architects (NSW Section) Prize for the best academic performance by a student in Year 2 of the Bachelor of Engineering program in Naval Architecture 
  • Briscoe John Kerferd - the John Harrison Prize for the best performance in the course, Engineering Mechanics 2 

Year 3 Prizes 

  • Edward Hawkins – the 2017 Royal Institution of Naval Architects (NSW Section) Prize for the best academic performance by a student in Year 3 of the Bachelor of Engineering degree in Naval Architecture 

Year 4 Prizes 

  • Zain Kahn - the Australian Acoustical Society (NSW Division) Prize for the undergraduate student who obtained the highest mark in the Fundamentals of Acoustics and Noise course. 
  • Jiong Wang – the David Carment Memorial Prize and Medal for the best overall performance in the final year of the Bachelor of Engineering degree in Naval Architecture 
  • Jayden Levy – the Douglas Archer Prize in Aerospace Engineering for the best student graduating with First class Honours in the Bachelor of Engineering degree in Aerospace Engineering 
  • Nathan Luk Keong Teoh - the R A A Bryant Prize for the best student graduating with First Class Honours in the Bachelor of Engineering degree in Mechanical Engineering 
  • Liam Oscar Tully - the R E Jeffries Memorial Prize for the best overall performance in the final year of the Bachelor of Engineering degree in Mechanical and Manufacturing Engineering 
  • Evelyn Jane Foster - the 2017 RS Components Prize for Engineering Excellence for the best performance in the final year of the Mechatronic Engineering program 

The 2017 Warwick Slade Royal Aeronautical Society Prize 

Winners of the top team performance in Aerospace Design Project from the Bachelor of Engineering in Aerospace Engineering program. 

  • Christopher Paul Crowe  
  • Daniel Eskander 
  • Apimook Jenviteesuk  
  • Kean Man Lau 
  • Duncan Wind Yiu Poon  
  • Brian James Sadanandan 
  • Tianying Zhao  
  • Declan Michael Walsh – top student in the team and winner of the Royal Aeronautical Society Medal 

Year 1 Prizes 

  • Briscoe John Kerferd - the 2016 C. Madhusudana Prize for the best academic performance of a 1st year student.  
  • Gianluca Antonio Viluce Correa – the 2016 Royal Institution of Naval Architects (NSW Section) Prize for the best academic performance by a student in Year 1 of the Bachelor of Engineering program in Naval Architecture 

Year 2 Prizes 

  • Samim Erez Ozyurteri – the 2016 Professor Eddie Leonardi Prize for the best performance in all undergraduate courses taken in Years 1 and 2 in the Bachelor of Engineering degree. 
  • Edward James Hawkins – the 2016 Royal Institution of Naval Architects (NSW Section) Prize for the best academic performance by a student in Year 2 of the Bachelor of Engineering program in Naval Architecture 
  • Andrew Israel Whitlam - the John Harrison Prize for the best performance in the course, Engineering Mechanics 2 

Year 3 Prizes 

  • Jiong Wang – the 2016 Royal Institution of Naval Architects (NSW Section) Prize for the best academic performance by a student in Year 3 of the Bachelor of Engineering degree in Naval Architecture 

Year 4 Prizes 

  • Joshua Anthony Shediak - the Australian Acoustical Society (NSW Division) Prize for the undergraduate student who obtained the highest mark in the Fundamentals of Acoustics and Noise course. 
  • Nicholas Peter Gilmore – The 2016 Computer-based Engineering Design Prize for the best undergraduate thesis making a contribution to computer-based engineering design 
  • Bing Zheng Ho – the David Carment Memorial Prize and Medal for the best overall performance in the final year of the Bachelor of Engineering degree in Naval Architecture 
  • Sean Francis McCreton – the Douglas Archer Prize in Aerospace Engineering for the best student graduating with First class Honours in the Bachelor of Engineering degree in Aerospace Engineering 
  • Bill Walton - the R A A Bryant Prize for the best student graduating with First Class Honours in the Bachelor of Engineering degree in Mechanical Engineering 
  • Zheng Tang - the R E Jeffries Memorial Prize for the best overall performance in the final year of the Bachelor of Engineering degree in Mechanical and Manufacturing Engineering 
  • Geoffrey Douglas McCarey – The Royal Institution of Naval Architects (Australian Division) Prize and Medal for the best ship design by a student in the final year of the Bachelor of Engineering in Naval Architecture program 
  • Cameron Adam Stewart - the 2016 RS Components Prize for Engineering Excellence for the best performance in the final year of the Mechatronic Engineering program 

The 2016 Warwick Slade Royal Aeronautical Society Prize 

Winners of the top team performance in Aerospace Design Project A and B by students in the Bachelor of Engineering in Aerospace Engineering program 

  • Harrison James Abbot  
  • Jonathan Mark Dunn  
  • Daniel Eskander 
  • Timothy Ho  
  • Denise Chi Ching Kwok  
  • Ryan Wai-Yun Leung  
  • Nathan Michael Ward-Tyrrell  
  • Nicholas Sidney Balcomb – top student in the team and winner of the Royal Aeronautical Society Medal