We offer a range of domestic and international scholarships for undergraduate and postgraduate students at UNSW School of Civil and Environmental Engineering. Many of these engineering scholarships are awarded based on academic achievement, but some are based on personal circumstances, including financial need. 

Our UNSW scholarships remove some pressure from the university experience, allowing you to focus on your studies and participate in campus life. 

Awards and Prizes

Every year, with the support of industry partners, we offer a range of prizes for students’ outstanding work. To be eligible, you must be in a program offered by the School of Civil and Environmental Engineering. Browse UNSW Prizes to discover more awards in UNSW Engineering. 

Please note: when a course that is part of a prize requirement is not offered, an alternative will be provided. 

Description: For outstanding performance in GIS courses

Current Criteria: Awarded to the student with best total mark in the following: GMAT2210 and GMAT4220 

2019 Winner: Daniel Fowler 

Description: For the best performance in the Structures discipline in the Bachelor of Engineering (Civil Engineering)

Current Criteria: Only students completing a Structures Honours topic are assessed, along with the highest grades in the following courses: 
CVEN1300CVEN2301CVEN3301CVEN3302 and CVEN4031 

OR 

CVEN1300CVEN2301CVEN2303CVEN3303CVEN3304 and CVEN4041 

OR 

ENGG1300ENGG2400CVEN2303CVEN3303CVEN3304 and CVEN4953 

(Courses depend on the year you commenced your studies) 

2019 Winner: Prashanth Gunasekaran

Description: For the best achievement in Civil Engineering for a first year student 

Current Criteria: To be awarded to the student with the best weighted average mark at the end of first year

2019 Winner: Shehan Wijesurendra  

Description: For the best performance in CVEN3303 Steel Structures

Current Criteria: For the best performance in CVEN3303

2019 Winner: Yuxuan Lin  

Description: For the best performance in Structural Design in the final year of the degree 

Current Criteria: Only students completing a Structures Honours topic are assessed, along with the highest grades in the following courses: 
CVEN4301CVEN9822 and CVEN4031 

OR 
CVEN4301CVEN9822 and CVEN4041 

OR 

CVEN4301CVEN9822 and CVEN4953 
(Courses depend on the year you commenced your studies) 

2019 Winner: Jiayun Hao

Description: For the highest accumulative weighted average mark at the end of third year in the School of Civil and Environmental Engineering

Current Criteria: The winner must be a female Australian citizen 

2019 Winner: Patricia Kesuma   

Description: For the best performance in CVEN3202 Soil Mechanics in the Bachelor of Engineering (Civil Engineering) or Bachelor of Environmental Engineering 

Current Criteria: The best performance in CVEN3202 

2019 Winner: Chang Chen  

Description: For the best performance in CVEN3501 Water Resources Engineering 

Current Criteria: For the best performance in CVEN3501 

2019 Winner: Ian Lai 

Description: For the best performance in Structural Analysis and Modelling, and Concrete Structures  

Current Criteria: For the best performance in the following courses: CVEN3301 and CVEN3304 

OR 

CVEN2303 and CVEN3304 

(Courses depend on the year you commenced your studies) 

2019 Winner: William Liang  

Description: For the best performance in GMAT courses, first year 

Current Criteria: Awarded to the student entering second year with the best total mark in all first year courses 

2019 Winner: Simon De Feyter 

Description: Awarded to the graduating SAGE student with the best total mark in Cadastral and Land Development courses 

Current Criteria: Awarded to the student with the best total mark in the following courses: 
GMAT3150GMAT3420GMAT4400 and GMAT4450 

2019 Winner: Omar Mohammad El Hassan 

Description: For the best performance in remote sensing and Photogrammetry courses in the Bachelor of Engineering (Surveying and Spatial Information Systems) 

Current Criteria: Awarded to the student with the best total mark in GMAT3500 Photogrammetry and Remote Sensing 

2019 Winner: Noah Tarlo 

Description: For outstanding performance in Geodesy courses in the Bachelor of Engineering (Surveying and Spatial Information Systems) 

Current Criteria: Awarded to the student with the best total mark in the following courses: GMAT2700 and GMAT3700 

2019 Winner: Guy Baumber 

Description: For outstanding performance in Geodesy courses in the Bachelor of Engineering (Surveying and Spatial Information Systems) 

Current Criteria: This is the sum of final year courses and includes thesis marks 

2019 Winner: Daniel Fowler 

Description: Awarded to the student with the best total mark 
in GMAT2500 and GMAT2550 from the Bachelor of Engineering (Surveying) or (Geospatial Engineering) 

Current Criteria: Awarded to the student with the best total mark 
in the following courses: GMAT2500 and GMAT2550 

2019 Winner: William Thlang 

Description: For the best performance by a graduating student in the Bachelor of Engineering (Surveying and Spatial Information Systems) 

Current Criteria: Awarded to the student with the best weighted mean mark of all years of the program 

2019 Winner: Daniel Fowler 

Industry-Sponsored CVEN Year 4 Prize winners - 2019 

This dinner prize was awarded to outstanding fourth or final year students. To qualify, they had to meet the following criteria: 

  1. You must be attending – this is a requirement from the sponsor so they can award you the prize on the night 
  2. For a Discipline prize, you must have completed an individual honours research thesis and be in your final term of study 
  3. Discipline areas are decided by honours thesis topic 
  4. If you are a double degree student, you can’t have more than 24UOC to complete 

Student Name 

Prize 

Industry Sponsor 

Bhavik Magan 

The Civil and Environmental Engineering Water Discipline Prize 

GHD 

William Kuswanto 

The Civil and Environmental Engineering Practice Prize 

Cardno 

Igor Buvac 

The Civil and Environmental Engineering Construction Management Discipline Prize 

Multiplex 

Taylor Oishi 

The Civil and Environmental Engineering Civil with Architecture Discipline Prize 

ARUP 

Ashvittha Santhaseelan 

The Civil and Environmental Engineering Environmental Discipline Prize 

JACOBS 

James Wang 

The Civil and Environmental Engineering Geotechnical Discipline Prize 

PSM 

Daniel Fowler 

The Civil and Environmental Engineering Surveying Discipline Prize 

RPS 

Prashanth Gunasekaran 

The Civil and Environmental Engineering Structures Discipline Prize 

Aurecon 

Matthew Cen 

The Civil and Environmental Engineering Transport Discipline Prize 

Turnbull Engineering